Teraz Jesteś w Home Page >> Masutatsu Oyama >> Sanchin no Kata

Trzy Bitwy Kyokushin Karate

Sanchin no Kata dostało się do Karate Kyokushin dzięki jemu założycielowi Sosai Masutatsu (Mas) Oyama. Sosai Oyama miał doświadczenie w wielu sztukach walki, włączając w to czwarty Dan w Shotokan, 4 Dan w Judo, Taikiken, Aikijujutsu, a także siódmy Dan w Goju-ryu zdobyty pod naukami Gogen Yamaguchi.

Sanchin no Kata jest uważane przez wielu znawców karate za najważniejsze i najstarsze kata ( wraz z Tenscho), co może wydawać się dziwnym biorąc pod uwagę, że w tym Kata jest bardzo mało bunkai i walki. Sanchin no Kata pochodzi z południowych Chin (Fujian), które uważane jest za miejsce pochodzenia wielu stylów karate z rozpowszechnianych na Okinawie takich jak Goju-ryu i Uechiy-ryu, ale także innych chińskich sztuk walki takich jak Fujian White Crane, Five Ancestors, Pangai-noon oraz styl kombinacji Tiger-Crane skojarzony z Ang Lian-Huat. Ang Lian Huat uczył stylu, który nazywał się po prostu "Saam Jin" - kantońskie "Sanchin").

Nazwa Sanchin oznacza trzy bitwy, jest to czasami interpretowane jako bitwa o zjednoczenie umysłu, ciała i ducha. Wersja Sanchin, która jest praktykowana przez większość stylów karate, w tym Kyoushin, została opracowana pezez założyciela Goju-ryu - Chojun Miyagi używa bardzo mocnego i napiętego pchęcia z zamkniętą pięścią. W stylu Uechi-ryu i Ryusei praktykowanie Sanchin jest bliższe chińskiej wersji z szybszymi uderzeniami ręką - włócznią (nukite), które bardziej przypominają atak żurawia. Kanbun Uechi, założyciel Uechi-ryu, uważał, że Sanchin no Kata jest tak ważne, że wymagał od swoich uczniów studiowania go przez kilka lat przed przejściem do treningu innych Kata.

Sanchin no Kata

Sanchin dosłownie osznacza "trzy bitwy" lub "trzy konflikty", od słów San - trzy i Chin - Wojna lub Bitwa. Ćwicząc Sanchin rozwijamy jednocześnie trzy elementy: Umysł, Ciało i Techniki. Narządy wewnętrzne, krążenie i układ nerwowy oraz trzy Ki ulokowane na czubku głowy (Noten), przeponę (Hara) i podbrzusze (Tanden). Sanchin jest izometrycznym kata, w którym każdy ruch jest wykonywany w stanie pełnego napięcia mięśni, któremu towarzyszy głęboki oddech (Ibuki), który pochodzi z dolnej części brzucha (Tanden). Praktykowanie Sanchin prowadzi nie tylko do wzmocnienia ciała, ale także do rozwoju wewnętrznej mocy (Ki) oraz koordynacji umysłu i ciała. W dawnych czasach wśród mistrzów z Okinawy krążyło przekonanie, że inne kata opanujesz dopiero wtedy, gdy nauczysz się Sanchin. Na Okinawie jest powiedzenie, że "Karate zaczyna się i kończy na Sanchin, a wojownicy karate powinni wykonywać Sanchin każdego dnia trzy razy". Ekspert Sanchin Kris Wileder powiedział "Nie szukaj bunkai w Sanchin, szukaj Sanchin w twoim bunkai" i "Sanchin jest jak deszcz. Jeśli technikami innych kata są drzewa, to Sanchin jest deszczem, który ożywia je wszystkie". Ale co przez to rozumiał i dlaczego dawni Okinawscy mistrzowie kładli tak duży nacisk na to kata? Wielu praktyków uważa, że Sanchin jest kluczem do opanowania tradycyjnych sztuk walki. Jest to jedna z najprostszych form do nauki, a jednocześnie jedna z najtrudniejszych do opanowania do perfekcji. Ci którzy naprawdę rozumieją to co daje Sanchin, przekonują się że praktykowanie tego Kata umożliwia osiągnięcie ogromnej szybkości i siły w każdym ruchu podczas walki. Gdy Karate było wporwadzane na Okinawę, chodziło głównie o zastosowanie techniki i niezwykłej mocy, tak aby natychmiast zakończyć walkę. Te stare sposoby na osiągnięcie niezwykłej mocy są nadal dostępne , ale zostały celowo ukryte z Sanchin.

Higaonna Kanryo 1853-1915

Prawdziwa historia Sanchin no Kata zaginęła w starożytności. Według legend Goju-ryu Kanryo Higashionna (Higaonna Kanryo) (1853-1915) sprowadził to kata na Okinawę z południowych Chin. Kanbun Uechi sprowadzil na Okinawę około 1918 roku inną wersję Sanchin i zaczał nauczać czegoś co w późniejszym czasie będzie znane jako Uechi-ryu. Jego Wersja była bardzo podobna do wersji Goju-ryu, ale używał otwartej dloni - Nukite, a nie znanej z Goju-ryo i Kyokushin wersji z zaciśnięta pięścią.

Chojun Miyagi 1888-1953

Chojun Miyagi, uczeń Kanryo Higashionna założyciel Goju-ryu wprowadził pewne zmiany do Sanchin no kata. Miyagi zamienił otwartą dłoń na zaciśniętą pięść. Miyagi zmienił także nauczony mu oddech, czyniąc go bardziej bezpośrednim i mniej krążącym , tak naprawdę stworzył nową wersję Sanchin. Poniższe video pokazuje czterech wielkich mistrzów różnych stylów wykonujących to samo kata. Morio Higaonna (Goju-ryu, 10 Dan), Shinyu Gushi (Uechi Ryu, 9 Dan), Chen Jian Feng (White Crane Boxing) i Mistrz Pan (Yong Chun White Crane).

Sanchin Dachi

Pozycja w tym kata jest stała i napięta. Jest to Uchi-hachiji-dachi z jedna stopą przesuniętą do przodu, tak aby palce tylnej stopy znajdowały się na tej samej poziomej linii, co pięta przedniej stopy. Przednią stopę należy obrócić pod kątem 45 stopni, a tylną do przodu pod kątem 90 stopni. Stopy powinny być rozstawione na szerokości ramion. Rozstawienie stop na szerokość ramion jest dość naturalną postawą. Pomimo stosunkowo wysokiej pozycji jest dość zakorzeniona i stabilna i łatwo z niej wyprowadzić kopnięcie. Sanchin jest też idelaną postawą defensywną do walki na krótkim dystansie, jest też czasem wykorzystywana przy przechwytywaniu przeciwnika. Ta potężna postawa jest wykorzystywana w wielu Kata przypisywanym Kanryo Higashionna, od Sanchin do Suparimpei. W tej postawie ćwiczy się wiele zaawansowanych technik oddychania.

Gogen Yamaguchi nauczyciel Mas Oyamy

Bardzo ważną rzeczą jest opanowanie rotacji ciała, która jest konieczna podczas blokowania lub uderzania. Pozycja Sanchin, czyli jedna noga z porzodu i jedna z tyłu umożliwia lepszą rotację bioder podczas uderzeń niż z równoległych pozycji takich jak Kiba Dachi. Oznacza to że w tej pozycji uderzenia będą miły większą moc. Obrót umożliwia również skęcenie od pasa w dół w celu uniknięcia ataku lub ochrony pachwiny. W rzeczywistości to waśnie ochrona pachwiny doprowadziła do powszechnego nieporozumienia. Ludzie wierzą, że aby chronić pachwinę, należy trzymać kolana razem, co w rzeczywistości zapewnia bardzo małą ochronę, szczególnie przed atakiem kolanem i kopnięciem z przodu, to nieporozumienie sprawiło, że tysiące uczniów ćwiczyło tę postawę w sposób nieprawidłowy (ze złączonymi kolanami). W rzeczywistości pozycja Sanchin chroni pachwinę, umożliwiając obrócenie krocza na bok, z dala od ataku frontowego, wystawiając na niebezpieczeństwo udo.

Sanchin Shime Test

Shine oznacza: blokować, dokręcać lub zamykać. To słowo jest używane w odniesieniu do zdolności praktykanta do blokowania ciała, napięcia mieśni i odseparowania obszarów podatnych na atak. Jest to ćwiczenie dwuosobowe, przeprowadzane przez sensei podczas testu egzaminacyjnego. Zadaniem drugiej osoby jest pomóc egzaminowanemu uczniowi, w byciu świadomym oraz skupionym na naprężeniu poszczególnych grup mięśni podczas poruszaniu się w kata. Nowa metoda testu prowadzona jest poprzez naciskanie na mięśnie, a nie na uderzaniu. Pomagło to znacznie w zwiększeniu świadomości ucznia i rozwinięciu dobrych nawyków podczas wykonywania Sanchin. Ideą testu jest aby osoba testowana wiedziała jak działa jego struktura i odnalezienie słabych punków w celu poprawienia swoich słabości. To co uważa się za klasyczny test, czyli uderzanie kijem w osobę wykonującą Sanchin jest w rzeczywistości czymś nowoczesnym. Ta forma testowania jest nie prawidłowa. Test powinien być wykonywany za pomocą ciosów i kopnięć. Moc rodzi moc, im mocnieej uderzsz praktykującego, tym insentywniej reaguje i tym więcej mocy używa, aby utrzymać swoja pozycję. Uderzenie zmusza ciało do pewnego rodzaju ochrony.

Sanchin w Kyokushin

Kata Sanchin weszło do programu nauczania Kyokusin dzięki rozległemu doświadczeniu Sosai Oyamy w Goju-ryu. Oyama trenował od czasu do czasu pod nadzorem słynnego nuczyciela Gogen Yamaguchi zdobywając nawet stopień 7 Dan. Łatwo zrozumieć dlaczego Oyama chciał włączyć kata Sanchin jako część swojego nowego systemu. Sosai Oyama uznał trzy najważniejsze zasady treningu Sanchin: tempo techniki, punkty siły i kontrolę oddechu.
Waza no Kankyu - Tempo techniki
Tempo techniki różni się w zależności od kata. Takie zróżnicowanie ma wprowadzić zamieszanie u przeciwnika w wyprowadzeniu kontrataku. Jest to również metoda, w której ćwiczy się reagowanie na atak, stosując odpowiednią reakcję, utrzymując kontrolę nad własnym tempem i nie reagując niepotrzebnie.
Chikara no Kyojaku - Punkty siły
Punkty siły różnia się także od wykonywanego kata. Siła niektórych ruchów w kata jest większa niż innych. Wszystkie ruchy kończące się Kiai, wymagają użycia maksymalnej energii. Inne ruchy wymagają płynności i szybkości.
Iki no Chosei - kontrola oddechu.
Prawidłowe oddychanie ma ogromne znaczenie w Kata i musi być skoordynowane z wykonaniem techniki. Właściwa kontrola oddechu pomaga uspokoić umysł i zjednoczyć ciało, umysł i ducha. Faza oddechu jest skoordynowana z rozluźnionym stanem ciała tuż przed wykonaniem techniki. Oddech powinien zakończyć się w tym samym momencie co wykonywana technika. Kontrola oddechu utrzymuje ciało w dotlenieniu i poprawia wytrzymałość.
Sanchin no kata uczy wszystkich trzech aspektów prawidłowego treningu wszystkich Kata, a poprzez test Shime demonstruje prawdziwą Ostateczną Prawdę.

Powrót na początek