Teraz Jesteś w Home Page >> Masutatsu Oyama >> Przykład myśli i filozoficznych wniosków Oyamay

Przykład myśli i filozoficznych wniosków Oyamay

"Byk próbował wyrwać mi się rzucając na prawo i lewo, czułem jednak, że zaczyna słabnąć. Kiedy tylko to poczułem, przekręciłem jego głowę z całą mocą. Zwierze przewróciło się na ziemię, a ja doskoczyłem do niego żeby złapać za rogi. Czułem, jak w jego brzuchu wali potężne serce, obaj byliśmy pokryci potem i kurzem. Kiedy byk próbował podnieść się docisnąłem go do ziemi żeby go powstrzymać. Skupiłęm energię na moimi shuto i z okrzykiem udeżyłem w nasadę rogu. Byk zaryczał potężnie, a róg złamany u korzenia zwisł z czoła. Oderwałem go i nieprzytomnie uniosłem wysoko nad głową. Nagle wrzawa widzów jak dźwięk dalekiej burzy dotarła do moich uszu. Udało mi się zrealizować moje wielkie marzenie. Z moich oczu popłynnęły łzy. śmiertelna walka z bykiem trwała trzydzieści pięć minut. Nie wydawała mi się ani za długa ani krótka - po prostu walczyłem z całą moją mocą..."

Dziedzictwo

Chociaż ważne jest, aby studiować i ćwiczyć doskonałość techniczną, to dla człowieka, który naprawdę chce odnaleźć drogę Budo równie ważne jest poświęcenie całego swojego życia treningowi, nie skupianie się na samych umiejętnościach i sile, lecz również na aspektach umysłowych.

Ludzkie życie nabiera blasku i siły tylko wtedy, kiedy się je poleruje i utwardza.

Czytanie wartościowych książek pomaga tworzyć wartościowe idee, rozwijać właściwe dążenia i kultywować przyjaźnie.

Ten, kto uczynił Drogę własym codziennym życiem nosi głowę nisko, lecz spogląda wysoko, jest skromny w mowie i ma dobre serce, miarowym tęmpem podążą ku doskonałości.

Dążenia muszą być czyste i wolne od egoizmu. Pochodząc z głębi duszy są duchowymi żądaniami przejmującymi wskroś całe ludzkie życie pozwalającymi człowiekowi umrzeć z ich imię. Człowiek bez dążęń jest jak statek bez steru, jak koń bez uzdy. Dążenia nadają porządek życiu.

O ile to tylko możliwe - wszystko, czego chcę, to założyć moje gi i nauczać karate.

Jeśli ktoś zapytałby mnie czemu człowiek powinien poświęcić większość swojego życia, odpowiedziałbym: treningowi. trenuj więcej, niż śpisz.

Karate jest najbardziej zenistyczną ze sztuk walki. Ono odrzuciło miecz. Oznacza to, że karate wykracza poza standardowe myślenie typu wgrać czy przegrać stająć się sposobem pojmowania świata i życiem dla dobra innych ludzi w zgodzie z drogą Niemios. Dlatego jego znaczenie sięga najgłębszych poziomów ludzkiego myślenia.

Codzienie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości.

Za każdym triumfem kryją sie nowe wyzwania.

Do samej śmierci nie chcę rozstawać się ze swoim gi, nigdy nie chcę przestać trenować.

Najszybszym sposobem wzbudzania w sobie odwagi jest podążąć wybraną drogą i poświęcić swoje życie w imię sprawiedliwości.

Jeśli jesteś pewien własnych słów, dążeń, myśli i działań i starasz się z całych sił, nie będziesz musiał żałować tego co robisz. Obawa i niepewność są udziałem tych, którzy skąpiąc wysiłków , mają nadzieję, że osiągnął dokładnie to, czego chcę.

Ludzie zdolni są znieść najgorsze poniżenia, ale są też zdolni do nieograniczonego rozwoju i najwyższych osiągnięć. Sukces zależy od wytyczonych celów i wysiłków czynionych dla ich zdobycia.

Powrót na początek