Teraz Jesteś w Home Page >> Masutatsu Oyama >> OSU

Historia Osu

Skąd wzięło się słowo Osu, które zawsze słyszymy w dojo? Istnieje kilka różnych teorii na temat tego, skąd się ono wzięło, ale na pewno wiemy, że zostało wprowadzone do "dojo świata" przez Kyokushin Karate. Dziś można je usłyszeć również w szkołach brazylijskiego jiu-jitsu, kickboxingu itp. Ale gdzie to wszystko się zaczęło?

Słowo Osu jest wymawiane i pisane na kilka różnych sposobów. Większość pisze się "Osu" lub "Oss". Są to po prostu różne pisownie i obie są "poprawne". Wymowa jest bliższa "Ohss!"

Wśród adeptów karate i uczonych toczy się dyskusja na temat historii terminu Osu i jego poprawnego użycia. Jedno co wiadomo na pewno, to że termin ten nie powstał w miejscu narodzin Karate... na Okinawie. Powstał i zaczął być używany w Japonii.

Pochodzenie Osu

1. Jedna z teorii pochodzi od prof. Mizutani Osamu, poszukiwanego eksperta językowego i profesora lingwistyki na Uniwersytecie w Nagoya, i jego pracy "Japoński: Język mówiony w życiu Japończyków". prof. Mizutani opowiada o eksperymencie przeprowadzonym na ludziach, polegającym na odwzajemnianiu pozdrowień. Doszedł do wniosku, że Osu może być skurczeniem bardziej formalnego wyrażenia "Ohayo gozaimasu", które jest bardzo uprzejmym sposobem mówienia "dzień dobry". prof. Mizutani postuluje, że "Osu!" jest szorstkim wyrażeniem używanym przez mężczyzn w stosunku do innych mężczyzn, że oznacza to "Hey ya!" w języku angielskim. Nie wiadomo jednak, czy jest to powód, dla którego zostało ono zaadoptowane do karate.

2. Druga teoria mówi, że wymyślili ją samuraje z klanu Saga na wyspie Kyushu. W tym klanie urodził się Yamamoto Tsunetomo (1659 - 1719), autor legendarnej księgi Hagakure, książki o wojennym i duchowym sposobie życia wojownika. Wspomina on w książce, że młodzi bushi (wojownicy) z klanu Saga w XVIII i XIX wieku witali się "Osu!" podczas porannej podróży do szkoły.

3. Trzecia teoria, podobna do pierwszej, mówi, że jest to skrócona wersja Onegaishimasu [oh-nay-guy-she-mus], co w przybliżeniu oznacza "proszę, zaopiekuj się mną" lub "jestem pod twoją opieką" lub "proszę, miej cierpliwość do mnie". Jest to bardzo ważne słowo używane w dojo w Japonii, kiedy prosi się o instrukcje lub pomoc starszego ucznia lub nauczyciela. Jest to w zasadzie uprzejmy sposób powiedzenia "proszę". Niektórzy uczniowie Karate w Japonii są znani z używania osu jako mniej formalnego sposobu mówienia Onegaishimasu.

4. Wreszcie, wersja Kyokushin Karate stwierdza, że Osu jest skurczeniem dwóch słów, z dłuższego wyrażenia znanego jako "Osu no Seishin". Czasownik "osu", który oznacza "pchać", oraz "shinobu", który oznacza "wytrzymać".
Oshi czyli "pchać"
Shinobu co oznacza "Wytrzymać".

Razem, te dwa kanji tworzą nowe złożone słowo, które symbolizuje "ducha walki", "znaczenie cierpliwości, determinacji i wytrwałości", "konieczność pokonywania wszelkich przeszkód", "podążanie naprzód z pozytywnym nastawieniem", "nie okazywanie bólu lub wyczerpania". Oznacza to cierpliwość, determinację i wytrwałość i że za każdym razem, gdy mówimy "Osu", przypominamy sobie o tym.

Niezależnie od tego, która z teorii jest poprawna, wiemy, że Osu używane w Kyokushin Karate oznacza zasadniczo "ducha determinacji i wytrwałości".

Judd Reid jest dobrze znany w środowisku Kyokushin Karate. Judd jest pierwszym obcokrajowcem, który ukończył 1000-dniowy program uchi deshi" w Tokio w Japonii pod okiem założyciela Kyokushin Karate Sosai Mas Oyama w latach 1990-1993. W 2011 roku Judd Reid ukończył 100 Man Kumite, które odbyło się w Japonii. Jest mistrzem w karate full contact i bardzo poszukiwanym nauczycielem. Jego przemyślenia na temat Osu są następujące:

Tak naprawdę wpisuję do mojej książki siłę Osu i Kiai. Piszę na ten temat cały rozdział, ponieważ ma to ogromne znaczenie w karate i filozofiach, które uczą, by wytrwać i nigdy się nie poddawać. Skąd się wzięło to pojęcie, nie wiem. Podam wam więc moje krótkie znaczenie Osu. Kiedy ludzie zaczynają trenować karate kyokushin lub zaczynają jeździć na turnieje kyokushin, ich pierwszym wprowadzeniem do etykiety karate i japońskiego słownictwa jest słowo Osu.

Osu to bardzo potężne słowo. Dla mnie oznacza ono po prostu "tak, mogę to zrobić, postaram się jak najlepiej, wytrwam i nie poddam się".

To jest niesamowite na turniejach, kiedy nauczyciel przedstawia ucznia przed walką. Jedyne co słyszysz od ucznia to Osu. Odpowiadają na nie głośno i ostro, bez wahania. Walczący instaluje w sobie wiarę, że mu się uda. Osu jest również słowem pokornym. Pokazuje szacunek, lojalność, posłuszeństwo i zaufanie. Nie ma wielu innych takich słów". ~ Shihan Judd Reid

Jedno jest pewne i wszyscy mogą się zgodzić, gdybyśmy zostali poproszeni o opisanie filozofii Kyokushin Karate w jednym słowie, byłoby to "OSU!".

Powrót na początek