Teraz Jesteś w Home Page >> Masutatsu Oyama >> Kiba Dachi

Dlaczego pozycja Kiba Dachi jest ważna w Kyokushin?

Dlaczego Kiba-Dachi jest tak powszechna w karate, ale nie jest używana jako pozycja do walki? Dlaczego jest tak ważna? Poza tym, dlaczego trenujemy tak nisko, itd. Kiba-Dachi (czasami nazywana postawą jeździecką) jest posturą powszechną w azjatyckich sztukach walki i bierze swoją nazwę od pozycji przyjmowanej podczas jazdy konnej. Nazywa się m Itbu w języku chińskim i kiba-dachi w języku japońskim. W południowym Shaolin Gongfu najważniejszą postawą jest jazda konna. Jest to również jedno z najbardziej wymagających ćwiczeń w całym Gongfu. Historycznie rzecz biorąc, postawa Kiba nie jest tak niska, jak w japońskim karate kontynentalnym. To znaczy w Shotokan. Bardziej nowoczesne wcielenia kontynentalnego japońskiego karate wydłużały i pogłębiały pozycje treningu i estetyki kosztem funkcjonalności. Jest to szczególnie widoczne w postępach Funakoshiego Yoshitaki, syna założyciela karate Shotokan Funakoshi Gichina. Funakoshi Yoshitaka wydłużył i pogłębił postawy karate, co jest bardzo oczywiste, gdy przyjrzeć się fotografiom z początku XX wieku, które pokazują wyższe i węższe pozycje.

Nie tylko sam Funakoshi Gichin używał wyższych pozycji, ale także jego rywal Choki Motobu. W przypadku kata Naihanchi obaj mężczyźni przyjęli postawę znacznie węższą i wyższą niż ta, którą obserwuje się we współczesnym Shotokanie. Na marginesie, Funakoshi zmienił nazwę kata Naihanchi na Tekki (Żelazny Koń), w nawiązaniu do swojego starego nauczyciela, Itosu i mocy formy. Dawno temu w treningu karate było powszechną praktyką, że uczeń spędzał dwa do trzech lat nie robiąc nic poza Naihanchi / Tekki, pod ścisłą obserwacją swojego Sensei. Motobu Choki, znany ze swojej młodzieńczej bijatyki w tsuji (dzielnica czerwonych latarni), uznał, że w tym kata zawiera się wszystko, co trzeba wiedzieć, aby zostać biegłym wojownikiem

Biorąc pod uwagę doświadczenie Sosai Mas Oyamy jako założyciela Kyokushin Karate, z korzeniami w Shotokanie i Goju-ryu, nie wspominając o Taikiken, japońskiej sztuce walki, bardzo inspirowanej chińskim Yi Quan, nie jest zaskakujące, że kładziemy tak duży nacisk na Kiba-Dachi również, ale nie używamy go w kumite.

Wróćmy na chwilę do sztuki chińskiej ze względu na ich postawę Kiba, ponieważ historycznie jest to miejsce, z którego większość karate ma największy wpływ. Nie jest tak niska i szeroka, jak w nowoczesnym shotokanie, ale nie jest tak wąska jak Kiba-Dachi w pierwotnym Shotokan, czy Motobu-Ryu. Według większości chińskich uczonych sztuk walki, głównym celem Postawy Jeździeckiej jest nie tylko trening ciała, ale także trening energii wewnętrznej i umysłu. Jest to niesamowita metoda rozwijana przez mistrzów na przestrzeni wieków, w której forma praktykującego została zredukowana do absolutnego minimum, aby mógł skupić się na treningu swojej energii i umysłu.

Ponieważ forma jest prosta, niedoświadczeni praktykujący łatwo popełniają błędy. Najpoważniejszy błąd polega na tym, że napinają mięśnie, mimo że myślą, że są zrelaksowani. Kolejnym najpoważniejszym błędem jest to, że po pewnym czasie ich postawa nie jest wyprostowana i postawa zaczyna zawodzić. Prawidłowe pozostanie w Postawie Jazdy Konnej przez dwie minuty to nie lada osiągnięcie. Większość ludzi nie może pozostać przez 30 sekund. Ale powinieneś dążyć do pięciu minut, co jest minimalnym warunkiem rozsądnego osiągnięcia w treningu tej postawy. Musisz postępować stopniowo. Może to zająć wiele miesięcy, a nawet lat, ale wysiłek zostanie dobrze wykorzystany. Kata nie mają wyglądać jak walka. To ćwiczenia na kondycję organizmu. W związku z tym postawy nie muszą być „rzeczywiste” - mogą i powinny być niższe, aby dodać „obciążenie” i skupić się na środku ciężkości. Na środek ciężkości wpływają trzy czynniki: stan umysłu, równowaga energetyczna i pozycja fizyczna. Kolejną zaletą jest to, że wpływa na elastyczność przy rozwijaniu elastycznych bioder.

Konsekwentny trening Kiba-Dachi może mieć głęboki wpływ na:

Zasadniczo pozycja Kiba jest pozycją, która została sprawdzona przez tysiące lat w celu rozwinięcia silnych, elastycznych bioder i nóg oraz skoncentrowanego, prężnego umysłu. Jeśli osoba stoi wyprostowana i jest doskonale rozluźniona, nawet jeśli nie jest wyszkolona w żadnej sztuce, jej środek ciężkości jest naturalnie skupiony w punkcie poniżej pępka, w istotnym punkcie zwanym Qihai („Morze energii”). Znajduje się na szerokości dwóch palców (2-3 cale) poniżej środka pępka. Jest to tak zwane Qi (chi) i energia życiowa jest tam skupiona w sposób naturalny. Ten punkt witalny qihai jest często nazywany również dan-tian, co oznacza „pole eliksirów”. Shen, który można przetłumaczyć jako „Duch” lub „Umysł” i sugeruje naszą świadomość, funkcje umysłowe, zdrowie psychiczne, witalność i naszą „obecność”, również może się tam skupiać. Dlatego niektóre dyscypliny duchowe traktują ten ważny punkt również jako centrum duchowe.

Większość ludzi nie stoi wyprostowana i nie jest doskonale zrelaksowana. Wiele osób stoi z palcami skierowanymi na zewnątrz i lekko odchylonymi do tyłu. Gdyby byli doskonale rozluźnieni, przewróciliby się, ponieważ ich środek ciężkości przesunął się z dan-tian na plecy. Ale nie upadliby, ponieważ napinają mięśnie pleców i nóg, aby się utrzymać. Są tak przyzwyczajeni do tego napięcia, że normalnie nie zdają sobie sprawy, że są spięci

Nawet jeśli stoją wyprostowani i fizycznie rozluźnieni, nie są odprężeni emocjonalnie i psychicznie (lub w sensie qigong, energetycznie i duchowo). Często są podekscytowani, zdenerwowani lub doświadczają innych negatywnych emocji, przez co ich energia życiowa unosi się w górę. Ciągle myślą też o niezliczonych myślach. To powoduje rozproszenie ducha. Ale większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z takich subtelnych czynności, które mają w nich miejsce.

Ćwiczenie pozycji Kiba to doskonały sposób na przezwyciężenie tych problemów. Sama forma postawy obniża twoje duchowe skupienie, a także skupienie energii na dan tian. Na początku byłbyś spięty fizycznie, ponieważ nie jesteś przyzwyczajony do utrzymywania formy. Ale dzięki praktyce i przepływowi energii możesz być fizycznie zrelaksowany. W ten sposób osiągasz jednopunktowość umysłu, energii i formy. Kiedy to zrozumiesz, zrozumiesz, dlaczego pozycja jeździecka jest tak ważna; nie jest to tylko ćwiczenie fizyczne wzmacniające mięśnie nóg, ale obejmuje wszystkie trzy elementy: formy, energii i umysłu.

W chińskiej teorii medycznej istnieją trzy rzeczy, które są niezbędne do podtrzymania ludzkiego życia: Jing, Qi i Shen. Nazywa się je „trzema skarbami”, a każdy z nich przyczynia się do ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia organizmu. Kiedy już nabędziesz umiejętność skupiania umysłu, energii i formy w danym punkcie poprzez trening postawy jeździeckiej, tj. gdy osiągniesz jedność jing, qi i shen, możesz zastosować tę samą umiejętność do dowolnych form lub ruchów, takich jak pływanie, walka lub codzienna praca.

Podsumowując, chociaż postawa została przyjęta w karate sportowym jako bojowa, pierwotnie była używana do rozwijania równowagi, nisko położonego środka ciężkości, wytrzymałości, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, co dotyczy dziedzin karate i życia

Powrót na początek