Teraz Jesteś w Home Page >> Masutatsu Oyama >> Ichigeki

Ichigeki Hissatsu (Pełny Duch, Prawdziwe Zwycięstwo)

Ichigeki Hissatsu jest starym przysłowiem pochodzącym z Bujutsu i oznacza "jedno uderzenie, pewna śmierć". Ta przewodnia zasada jst efektem dobrego kokoro i kime

Kokoro jest nieodłącznym elementem rozwoju charakteru karateki, bez kokoro praktyka karatedo będzie niepełna i pusta. Dopiero po doświadczeniu i zastosowaniu prawdziwego kokoro karateka zacznie w pełni rozumieć i realizować prawdziwe karate. Kokoro wyznacza serce, umysł i ducha karateki.

Kime w kontekście karate luźno tłumaczy się jako "skupienie". Pod względem techniki jest to krótki punkt końcowy skoordynowanego skurczu mięśni, z rytmem oddechu, skupienia i ducha. Jest to moment "ostatecznej decyzji", aby zoptymalizować wykonanie techniki i ekspresję energii.

Ichigeki Hissatsu (lub Ikken Hissatsu) jest ważnym aspektem praktyki karate, ale często jest źle rozumiany, ponieważ wykracza daleko poza dosłowne tłumaczenie. Karatedo to nie tylko system do opanowania strategii i umiejętności walki, ani praktyka polegająca na niszczeniu przeciwnika technikami samoobrony.

Ichigeki Hissatsu można uznać za filozoficzne określenie postawy: bez względu na to, jak trudne lub pozornie trywialne, karateka powinien dążyć do podejścia do każdej techniki, wyzwania lub zadania z maksymalnym wysiłkiem, jakby to była jego ostatnia rzecz, która zrobi w życiu. Trzymając się tego sposobu myślenia, karateka uczy się pokonywać siebie z pokorą; przetrwanie tego niekończącego się zaangażowania budzi samodyscyplinę, bezinteresowność, odwagę, świadomość i uczciwość, a wszystko to ostatecznie prowadzi do panowania nad sobą.

Chociaż droga do panowania nad sobą może być nieskończona, zbliżając się do każdego wysiłku z pełnym duchem, karateka podejdzie o krok bliżej do prawdziwego zwycięstwa - zwycięstwa nad sobą.

Powrót na początek